تبلیغات
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز - آموزش Frontpage (آشنایی با قسمت های مختلف Fronpage و کار با آن ها)
 
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
اول سلام بعدا جواب
درباره وبلاگ


طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
مرکز حرفه ای گرافیک و طراحی وب - گرافیک دانلود

مدیر وبلاگ : طراحی وب سایت ساز

آموزش Frontpage (آشنایی با قسمت های مختلف Fronpage و کار با آن ها)

 

 

 

قسمت های مختلف Front Page

 

پنجره Front page نیز مانند سایر پنجره های windows بوده و شامل :

1) Title Bar  

2) Menu Bar

3) Tool Bar

4) Main Window

5) Status Bar

6) Scroll Bar

7) ودر این برنامه یك ستون اضافی در سمت چپ صفحه اصلی قرار دارد كه View Bar می باشد و بطور پیش فرض فعال است.

 

الف)آشنایی با میله نمایش یا View Bar

 

درپنجره باز شده علاوه بر میله عنوان و ابزار در سمت چپ پنجره یك پنجره جداگانه بصورت عمودی و بطور پیش فرض باز بوده و فعال می باشد (View Bar). كه این پنجره در مراحل تكمیلی (هنگامی كه تقریبا" سایت شما كامل شده و صفحات متعددی دارید) مفید خواهد بود. در این پنجره معمولا" شما شش لایه (Tab) می بینید كه عبارتند از:

1) Page یا صفحه

2) Folders پوشه ها

3) Reports  یا گزارشات

4) Navigation  یا ساختار كلی (چارت) شبكه

5) Hyperlinks  یا وضعیت اتصالات

6) Tasks  یا وظایف و كارها

حالا به تعریف هر عنوان می پردازیم :

1) Page یا صفحه:  اگر فعال باشد شما صفحه ای را كه در آن كار می كنید را در پنجره اصلی بطور فعال خواهید دید.

2) Folders یا پوشه ها:  اگر روی آن كلیك نمایید و فعال باشد شما تمامی پوشه های درون سایت خود را در درون پنجره اصلی مشاهده خواهید نمود. یک پنجره عمودی به اسم Folder List ما بین پنجره اصلی و پنجره Views باز می کند که ما می توانیم تسلط کامل به تمامی Folder ها و پوشه های خود داشته باشیم. اگر بخواهیم محتویات یک پوشه را در پنجره اصلی سمت راست ببینیم، کافی است روی پوشه در بخش Folder List کلیک کنیم.

حال به بررسی بخش های مختلف پوشه ها می پردازیم

دقت کنید که اگر بر روی پوشه ای در بخش Folder List کلیک راست کنید یک سری امکانات ویژه در اختیار شما قرار می دهد از جمله:

Convert to web: پوشه را به حالت صفحه وب در می آورد و کل آن پوشه و محتویات آن پوشه به عنوان یک سایت فرعی و زیر مجموعه ای از سایت اصلی و کلی ما عمل می کند.

 Cutشما می توانید پوشه مورد نظر را از آنجا برداشته حرکت (Move) داده و در جای دیگر قرار دهید. (با عمل( paste

 :Copyیک نسخه از پوشه موردنظر را در جاهای دیگر رونوشت می کند.

  :Renamاسم پوشه را عوض می کند.

نکته مهم در Rename:  چون در اینترنت تغییر نام باعث عدم دسترسی به فایل مربوطه خواهد شد، لذا در این قسمت دقت شود که بعد از تغییر نام link ها نیز تعمیر شود و یا حتماً از آدرس دهی نسبی استفاده شود.

:Delete  کل پوشه و محتویات آن را حذف می کند و دیگر قابل دسترسی نیست (در اینترنت سطل آشغال (Recycle Bin)نداریم(.

1) Page New :در پوشه یک صفحه جدید می سازد. برای اینکار یک بار کلیک کنید و حتماً اسم با مفهومی به جای new page تایپ کنید. حتماً برای ساختن صفحه باید پسوند (.htm) وجود داشته باشد.

2) Folder : در درون پوشه یک پوشه جدید می سازد.

3): Publish  انتقال یا انتشار پوشه درست شده به سایت اصلی را به عهده دارد.

تدکر بسیار مهم: Title و اسامی صفحات (File Name) در اینترنت مهم بوده لذا باید در نامگذاری صفحات و Title آنها کمال دقت را داشته باشید و این امر در دستیابی موتورهای جستجوگر به صفحات ما کمک زیادی می کند.

 

انواع آدرس دهی

 

الف) مطلق: که آدرس را بطور کامل (پوشه-زیر پوشه- فایل) می نویسیم که به درد Link های خارج از سایت خودمان می خورد.

ب)نسبی: همیشه بهتر است در درون سایت خودمان از این نوع استفاده کنیم. بدین ترتیب که در هنگام آدرس دادن پوشه موردنظر را پیدا کرده و انتخاب می کنیم. و آدرس نسبی سبب می شود در صورت جابجایی فایل مورد نظر درون پوشه کلی و یا تغیطر نام پوشه فرعی آن اتصال آن قطع نشود.

 

چگونه فایل ها و پوشه ها را نامگذاری کنیم؟

 

سعی کنید از کاراکترهای غیرمجاز، حروف بزرگ، فاصله بین کلمات و حروف فارسی برای نامگذاری پوشه ها، عکس ها و صفحات استفاده نکنید- زیرا در اینترنت مشکل خواهند داشت- و هنگام ذخیره کردن فایلی حتما" دکمه Change Title را کلیک کرده و تیتر صفحه را ( در اینجا فارسی و یا انگلیسی فرقی ندارد) عوض نمایید و توجه نمایید که از کلمات با مفهوم در تیتر استفاده نمایید و دیکته آنها صحیح باشد چون این امر نشانگر اعتبار سایت شماست.و اگر خواستید برای این کار درون صفحه کلیک راست کرده وTitle آن را به اینصورت عوض نمایید:

در روی صفحه کلیک راست کرده و page properties را نتخاب می کنیم. در تب General و در بخش Title، تیتر زیبا، جالب توجه و با معنایی را که می تواند یک جمله باشد و مفهوم کلی صفحه را برساند، درج می کنیم.

3) Reports یا گزارشات: اگر روی آن كلیك نمایید و فعال كنید شما قادر خواهید بود یك گزارش اجمالی از وضعیت اسناد و كارهای خود و احتمالا" مشكلات و ایرادهای سایت خود آگاهی یابید. شما میتوانید با انتخاب گزینه های فرعی پنجره باز شده گزارش مورد نظر خود را مشاهده نمایید.

4)  Navigation یا ساختار كلی (چارت) شبكه: در پنجره اصلی یك شمای كلی از سایت شما را بصورت یك چارت كلی و درختی نمایش میدهد و شما ضمن آگاهی از ساختار و ارتباطات كلی ساختار سایت خود قادر خواهید بود با گرفتن و كشیدن (click & drag ) ساختار سایت خود را تغییر دهید.

5)  Hyperlinks یا وضعیت اتصالات: نحوه اتصالات صفحات به یكدیگر را نشان می دهد و در صورت قطع اتصالی آن را با رنگ قرمز یا شکستگی خط نشان می دهد و شما می توانید آن را اصلاح نمایید.

6)  Task یا وظایف و كارها: در سایتی كه چند نفر مسئول كارها می باشند سرپرست سایت می تواند در این قسمت وظایف هر شخص را معیین نمایید و فرد مورد نظر از وظایف خود در این قسمت مطلع شده و كار را تحویل دهد. و بطور کلی وظایف کارکنان یک سایت که چه کارهایی باید انجام دهند را نشان می دهد. اگر بخواهیم وظیفه ای را به کسی محول کنیم روی قسمت Edit/Task/Add Taskرفته و وظیفه او را معلوم می نماییم.

تذكر: در صورتی كه به این ابزارها یا بطور كلی به View Bar نیازی ندارید با كلیك برview و كلیك روی گزینه view bar آن را غیر فعال نمایید.

 

Folder List یا لیست پوشه ها

 

همانطور که در بالا گفتیم ما بین پنجره View Bar و پنجره اصلی صفحه فعال باز، یك پنجره عمودی دیگر بطور پیش فرض باز می باشد كه لیست پوشه ها می باشد و شما می توانید از طریق آن سریعتر به پوشه ها وفایلهای خود دسترسی داشته باشید. (در حالیكه اگر تب Folders در View Bar فعال باشد، شما پوشه های خود را در درون صفحه اصلی خواهید دید.)

تذكر:  

جهت فعال نمودن یا غیر فعال كردن Folder List می توانید از قسمت میله فهرست view آن را كلیك نمایید و یا روی دكمه folder list واقع در میله ابزار (پنجمین دكمه كنار دكمه پرینتر) كلیك نمایید.

 

آشنایی با منوی ابزار یا Toolbar

 

بطور پیش فرض میله ابزارهای Standard و Format فعال بوده ودر زیر میله فهرست باز می باشند. و احیانا" شما آنها را مشاهده ننمودید، می توانید در میله فهرست (Menu Bar) در بخش View كلیك كرده و از قسمت Toolbar گزینه های Standard و یا Format را انتخاب نمایید تا فعال شوند.

در این میله، ابزارها و وسایل اساسی، مورد لزوم فراوان و فوری برنامه كه همگی آنها در درون Menu Bar (میله فهرست) نیز قرار دارند، جهت دسترسی سریع و فوری به شكل یك ابزار و دكمه قابل كلیك جهت فعال شدن در این میله قرار داده شده اند. و چون بیشتر كار ما در ساختن صفحات وب با این ابزار است ما ابتدا به معرفی كار آنها پرداخته و سپس سایر ابزار موجود در Menu Bar را معرفی و آموزش خواهیم داد.

 

 

 


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی