تبلیغات
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز - آموزش Dreamweaver (بخش دوم)
 
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
اول سلام بعدا جواب
درباره وبلاگ


طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
مرکز حرفه ای گرافیک و طراحی وب - گرافیک دانلود

مدیر وبلاگ : طراحی وب سایت ساز

آموزش) Dreamweaver بخش دوم)

 

 

 

IMAGES این ابزار شامل بخش های زیر است :


IMAGE –
برای درج تصویر .


IMAGE PLACEHOLDER –
از طریق این ابزار می توانید یك فضای مشخص از نظر عرض و ارتفاع برای درج تصویر در صفحه اختصاص دهید . ویژگی این ابزار و در واقع تفاوت آن با ابزار IMAGE اینست كه در صورت حذف عكس همچنان فضای مربوط به ان در صفحه مشاهده می شود و یك TOOL TIP نیز برای ارایه توضیح درباره عكس نمایش داده خواهد شد . (متن TOOL TIP را در فیلد ALTERNATE TEXT وارد كنید (.

ROLLOVER IMAGE - از طریق این ابزار می توانید یك تصویر در صفحه قرار دهید بطوریكه با قرار گرفتن اشاره گر روی ان یك تصویر دیگر نمایش داده شود .


FIREWORKS HTML -
برای درج فایل هایی كه با نرم افزار FIREWORK ایجاد شده اند .


NAVIGATION BAR –
یكی از اجزا اصلی كه همواره باید در صفحات وب وجود داشته باشد BAR NAVIGATION است كه در واقع مجموعه ای از لینك ها می باشد كه كاربر از طریق ان می تواند در وب سایت براحتی به صفحات دیگر مراجعه كند . از طریق این ابزار می توانید این ویژگی را به صفحه خود اضافه كنید و برای لینك ها نیز از تصاویر به سبك ROLLOVER استفاده كنید .


HOTSPOT -
توسط این ابزار می توانید در قسمت های مختلف یك تصویر لینك هایی ایجاد كنید . برای این كار كافیست پس از انتخاب گزینه مورد نظر مثلا DRAW OVAL HOTSPOT اشاره گر را روی ان قسمت از تصویر كه می خواهید به صورت لینك عمل كند درج نمایید سپس در پنل PROPERTIES در فیلد LINK مقصد لینك را مشخص كنید .


اصطلاح : به این تصاویر IMAGE MAP گفته می شود .


MEDIA :
این ابزار شامل بخش های زیر است :


FLASH –
برای قرار دادن یك فایل FLASH با پسوند SWF در صفحه استفاده می شود .


FLASH BUTTON –
از طریق این ابزار می توانید از كلید های اماده فلش در صفحات خود استفاده كنید .


Style :
انتخاب كلید


Button text :
متن روی كلید


Font :
فونت متن روی كلید


Link :
مقصد لینك


Target :
هدف لینك


Target :
هدف لینك


Bg color :
رنگ زمینه كلید


Save as :
نام فایل مربوط به كلید


تنظیمات مربوط به این نوع كلید ها در جدول زیر توضیح داده شده است .


FLASH TEXT :
برای ایجاد متن دلخواه با قالب SWF استفاده می شود كه تنها جلوه مربوط به این نوع متن مانند تصاویر ROLLOVER می باشد كه قبلا با آنها آشنا شدید . برای استفاده از این ابزار باید تنظیمات زیر را انجام دهید .

Font : فونت متن


Size :
اندازه متن


Color :
رنگ متن وقتی كه اشاره گر روی آن نیست


Rollover color :
رنط متن وقتی كه اشاره گر روی آن قرار دارد .


Text :
متن مورى نئر جهت نمایش در صفحه


Show font :
ا گر این گؤینه فعال باشد در فیلد Text تاثیر فونت انتخابی را خواهید دید .


Link :
مقصد لینك


Target :
هدف لینك


Bg color :
رنگ پیش زمینه متن


Save as :
نام فایل مربوط به متن


SHOCKWAVE :
از طریق این ابزار می توانید فایل های ایجاد شده در نرم افزار SHOCKWAVE را در صفحات خود درج كنید .


APPLET ? PAREM ? ACTIVEX :
این سه گزینه برای ایجاد صفحات وب ACTIVE استفاده میشود مثلا از طریق APPLET می توانید یك انیمیشن سه بعدی را در صفحه قرار دهید .


صفحات وب ACTIVE صفحاتی هستند كه وقتی كار بر انها را از SERVER در خواست می كند یك برنامه به مرور گر ارسال می شود . توجه كنید كه یكی از راحت ترین روش های HACK استفاده از همین صفحات می باشد .


PLUGIN :
برای افزودن قابلیت های خاص به صفحات وب كه در حالت پیش فرض در مرورگرهای كاربران وجود ندارد میتوانید از PLUGIN استفاده كنید . مثلا از طریق یك PLUGIN می توانید در صفحه وب توسط یك دوربین زنده تصاویری از سطح شهر را برای كاربران نمایش دهید .


DATE :
برای در تاریخ و ساعت در صفحه استفاده می شود . یكی از كاربردهای ان زمانی است كه می خواهید كاربران از زمان اخرین بروز رسانی صفحه اگاهی داشته باشند .


COMMENT :
از طریق این ابزار می توانید توضیحاتی را برای TAG های بكار رفته در صفحه درج كنید . این توضیحات فقط برای افزایش خوانایی TAG ها و توسعه راحت تر وب سایت مخصوصا هنگامی كه در یك تیم فعالیت میكنید استفاده می شوند و هیچ تاثیری در ظاهر صفحه ندارند .


TEMPLATES :
منظور از TEMPLATE قالب اماده ای است كه در واقع ساختار و محل تك تك عناصر صفحه را به طور پیش فرض تعیین می كند و تنها كاری كه طراح صفحه باید انجام دهد اینست كه عناصر را در محل از پیش تعیین شده قرار دهد .


برای درك كاربرد TEMPLATE فرض كنید شما عضو یك گروه شش نفره هستید و قرار است یك وب سایت برای یك شركت خصوصی طراحی كنید . طبق توضیحات ذكر شده اولین كار شما اینست كه یك شما و قالب كلی از وب سایت را روی كاغذ به صورت مستندات پیاده كنید مانند رنگ زمینه تمام صفحات محل قرار گرفتن NAVIGATION BAR در صفحات لوگوی سایت و محل قرار گیری آن و .... مسلما پس از تقسیم و مشخص شدن اینكه هر عضو مامور كدام صفحات است این نگرانی وجود خواهد داشت كه به دلیل سلیقه های متفاوت اعضا صفحات تولید شده با هم تفاوت هایی داشته باشند مخصوصا در مورد خوصوصیت هایی مثل رنگ ها و محل قرار گیری عناصر . برای رفع این مشكل می توانید یك


TEMPLATE
طبق مستندات موجود ایجاد كنید و كپی آن را به اعضا دهید به این ترتیب مشكل هماهنگی اعضا و مشكلاتی كه گفته شد بر طرف می شود .


مراحل ایجاد TEMPLATE :


طرح كلی صفحه را روی كاغذ پیاده كنید .


یك صفحه وب جدید ایجاد كنید.


از طریق ابزار TEMPLATES گزینه MAKE TEMPLATE را انتخاب كنید .


در پنجره باز شده در فیلد SITE همان سایتی را كه برای مدیریت وب سایت خود ایجاد كرده اید انتخاب كنید و یك نام برای TEMPLATE در قسمت SAVE AS تایپ كنید .


تنظیمات مربوط به TEMPLATE مانند رنگ یا تصویر زمینه حاشیه ها نوع ENCODING و كلا تمام جزییاتی كه در تمام صفحات وب سایت باید ثابت باشند مثل لوگوی وب سایت را در محل مورد نظر قرار دهید .


تنظیمات و عناصری كه در قسمت قبل مشخص كردید هنگام استفاده اعضای گروه ثابت خواهند بود یعنی امكان وبرایش یا تغییر را نخواهند داشت كه این همان ویژگی است كه از TEMPLATE انتظار داریم . حال برای اینكه امكان ویرایش بخش های دیگر كه به عناصر متغیر و غیر ثابت صفحات مربوط می شود را در اختیار اعضای گروه قرار دهید می توانید از گزینه های زیر استفاده كنید :


EDITABLE REGION
 ناحیه قابل ویرایش


OPTIONAL REGION
 ناحیه شرطی


REPEATING REGION
 ناحیه تكرار شونده


 EDITABLE OPTIONAL
ناحیه قابل ویرایش شرطی


 REPEATING TABLE
جدول تكرار شونده


روش استفاده از این گزینه ها به این صورت است كه باید گزینه مربوطه را انتخاب كنید و در محل مشخص شده در صفحه كلیك كنید پس از مشخص كردن تنظیمات مربوط به یك ناحیه قابل ویرایش ایجاد خواهد شد كه می توانید محدوده انرا نیز با قرار دادن عناصری تعیین كنید . تفاوت این گزینه ها نیز در كاربرد و تنظیمات هر یك می باشد .


EDITABLE REGION –
برای ایجاد یك ناحیه قابل ویرایش در محل دلخواه استفاده می شود یعنی در محلی از صفحه كه می خواهید اجازه ویرایش و تغییرات را به اعضای تیم طراحی بدهید كافیست این ناحیه را ایجاد كنید .


OPTIONAL REGION –
توسط این گزینه می توانید یك ناحیه شرطی ایجاد كنید یعنی با اعمال شرط روی پارامتر های مربوط به این ناحیه می توان ان را نمایش داد یا پنهان نمود . برای استفاده از این ابزار ابتدا اشاره گر را در محل دلخواه قرار دهید و این گزینه را انتخاب كنید . در پنجره باز شده در كادر NAME یك نام برای این ناحیه تایپ كنید و كلید را كلیك كنید توجه كنید كه اگر گزینه DEFAULT OK SHOW BY را غیر فعال كنید این ناحیه نمایش نخواهد داده شد .


REPEATING REGION -
این ناحیه این ویژگی را دارد كه هنگام طراحی كلید های + و – كه روی ان ظاهر می شوند تكرار یا حذف شود . اگر می خواهید قابلیت ویرایش را به این ناحیه اضافه كنید كافیست درون ان یك EDITABLE REGION قرار دهید .


EDITABLE OPTIONAL REGION –
این ناحیه دقیقا مانند OPTIONAL REGION می باشد با این تفاوت كه هنگام طراحی می توان ان را ویرایش نمود .


REPEATING TABLE -
توسط این گزینه می توانید یك جدول با قابلیت تكرار در صفحه ایجاد كنید مانند گزینه REPEATING REGION


توجه 1- برای استفاده از TEMPLATE های ایجاد شده از منوی FILE NEW را انتخاب كنید و در پنجره باز شده از لبه TEMPLATS نام قالب ایجاد شده را از لیست موجود انتخاب كرده و كلید CREATE راكلیك كنید.


توجه 2- اگر در TEMPLATE انتخاب شما ناحیه OPTIONAL REGION وجود دارد برای تغییر پارامتر های مربوط به آن و نمایش یا عدم نمایش از منوی MODIFY گزینه TEMPLATE PROPERTIES را انتخاب كنید در پنجره باز شده لیست پارامتر ها و مقادیر پیش فرض انها نشان داده می شود با انتخاب پارامتر مورد نظر با فعال یا غیر فعال كرد گزینه SHOW در پایین پنجره می توان مقدار پارامتر را تغییر داد .


TAG CHOOSER :
به وسیله این ابزار می توانید در صفحه خود تگ های مورد نیاز را درج كنید . با انتخاب این ابزار در پنجره مربوطه مجموعه ای از تگ ها دسته بندی شده اند كه برای استفاده از انها به ترتیب زیر عمل می كنیم :


ابتدا به محیط CODE رفته و اشاره گر زا در محل مورد نظر برای درج تگ قرار دهید سپس این ابزار را كلیك كنید و در شاخه مربوط تگ مورد نظر را پیدا كنید . پس از انتخاب تگ با كلیك روی كلید INSERT تگ در محل مشخص شده درج خواهد شد و می توانید پارامترهای ان را در صورت نیاز مشخص كنید.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی