تبلیغات
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز - زندگی نامه ی علامه مجلسی
 
طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
اول سلام بعدا جواب
درباره وبلاگ


طراحی سایت | طراحی حرفه ای وب سایت | سایت ساز
مرکز حرفه ای گرافیک و طراحی وب - گرافیک دانلود

مدیر وبلاگ : طراحی وب سایت ساز

زندگـی نـامه ی علامــه مجـلـسـی


علامه مجلسى‏

ولادت‏ :

محمد باقر بن محمد تقى بن مقصود على مجلسى، معروف به علامه مجلسى و مجلسى ثانى در سال 1037 هجرى در شهر اصفهان دیده به جهان گشود.خاندان‏ :

خاندان علامه مجلسى از جمله پر افتخارترین خاندانهاى شیعه در قرون اخیر است. در این خانواده نزدیك به یكصد عالم وارسته و بزرگوار دیده مى‏شود و از نزدیكان علامه پس از بررسى تنها علم و فضل مشاهده مى‏كنیم:

1 - جد بزرگ علامه، عالم بزرگوار حافظ، ابو نعیم اصفهانى صاحب كتابهایى چون«تاریخ اصفهان») و «حلیة الأولیاء» است.

2 - پدر علامه، مولى محمد تقى مجلسى، معروف به مجلسى اول (1003 - 1070 هجرى) صاحب كرامات و مقامات معنوى و روحى بلند است. او محدث و فقیهى بزرگ است و كتابهایى نیز تألیف نموده است.

محمد تقى مجلسى شاگرد شیخ بهایى و میر داماد است. او در علوم مختلف اسلامى تبحر داشته و در زمان خویش مرجعیت تقلید را به عهده داشته است. وى در كنار مرجعیت، از اقامه نماز جمعه و جماعت نیز غفلت نمى‏كرد و امام جمعه اصفهان بود.

از جمله پرورش یافتگان مكتبش مى‏توان به:علامه مجلسى (كه بیشترین استفاده را از پدر خویش برده است)، آقا حسین خوانسارى و ملا صالح مازندرانى اشاره نمود.

3 - علامه دو برادر داشت كه آنها نیز مردانى متقى و زاهد بودند به نامهاى ملا عزیز اللّه و ملا عبد اللّه، كه براى تبلیغ و نشر علوم اهل بیت علیهم السّلام به هندوستان رفت و ساكن آنجا گردید.

4 - خاندان علامه مجلسى نه تنها مردانى عالم و دانشمند به جامعه تحویل داده، بلكه زنان این خاندان نیز پا به پاى مردان خویش قدم برداشته‏اند.

علامه مجلسى چهار خواهر داشت كه آنان نیز هر یك داراى تألیفات و تحقیقات ارزنده‏اى در علوم اسلامى مى‏باشند. از جمله تألیفات آنان مى‏توان به:شرح كافى، المشتركات فى الرجال، شرح شرایع الإسلام، شرح مطالع و شرح قصیده دعبل خزائى اشاره نمود.

همسران این زنان عالم و بزرگوار نیز از علماى بزرگ بودند. كسانى همچون ملا صالح مازندرانى، ملا میرزاى شیروانى، ملا على استرآبادى و میرزا محمد فسایى.

5 - علامه مجلسى داراى 5 پسر بود كه همگى از محضر علم و معارف پدر بهره‏مند شدند و به مدارجى بالا دست یافتند.

6 - دامادهاى علامه هم كه 5 نفر بودند از طلاب و فضلاى آن زمان بودند و علامه با عنایتى خاص نسبت به دامادها، دختران خویش را به ازدواج آنان درمى‏آورد. علاوه بر اینها خاندانهاى بزرگى از علماى آن عصر مرتبط با علامه مجلسى بودند، مانند وحید بهبهانى، بحر العلوم، طباطبایى بروجردى، میرزا عبد الله افندى صاحب ریاض العلما، شهرستانى و...مقام علمى‏ :

علامه مجلسى آنچنان شهرتى در علوم مختلف اسلامى دارد كه محتاج هیچ بیان و توضیحى نیست. نام علامه مجلسى چون آفتابى بر آسمان فقاهت و اجتهاد مى‏درخشد.علامه مجلسى از جمله بزرگانى است كه از جامعیت خاصى برخوردار بود. او در علوم مختلف اسلامى مانند تفسیر، حدیث، فقه، اصول، تاریخ، رجال و درایه سرآمد عصر بود. نگاهى اجمالى به مجموعه عظیم بحار الأنوار این نكته را بخوبى آشكار مى‏سازد.این علوم در كنار علوم عقلى همچون فلسفه، منطق، ریاضیات، ادبیات، لغت، جغرافیا، طب، نجوم و علوم غریبه از او شخصیتى ممتاز و بى‏نظیر ساخته است.نظرى گذرا به «كتاب السماء و العالم» در بحار الأنوار این جامعیت را بخوبى نمایان مى‏سازد.برخى علامه مجلسى را در طول تاریخ اسلامى از حیث جامعیت در علوم و فنون گوناگون بى‏نظیر دانسته‏اند.علامه ریزبینى و نكته سنجى‏هاى بسیار زیبایى پیرامون روایات مشكل دارد. بیانهاى علامه در ذیل روایات و آیات قرآن بسیار دقیق و زیبا است و كمتر مى‏توان در آنها خطا و اشتباهى یافت.علامه مجلسى، علاوه بر علومى چون روایات اهل بیت علیهم السّلام در فقه نیز تبحرى بالا داشته، گرچه اكثر مجلدات فقهى بحار مجال پاكنویس شدن نیافته است.شخصیت معنوى‏ :

علماى دین نه تنها از استاد خود درس علم و دانش مى‏آموزند، بلكه سیر و سلوك معنوى خویش را زیر نظر اساتید عارف بالله سپرى مى‏نمایند. علامه مجلسى همزمان با طى مدارج علمى و سریعتر از آن مدارج معنوى و كمالات روحى را پیمود تا آنجا كه مصداق واقعى «عالم ربّانى» گشت.این ادعا با مرورى بر سجایاى اخلاقى ایشان كاملا روشن مى‏شود. از جمله خصائص بارز اخلاقى علامه مى‏توان به این موارد اشاره نمود:

1 - یاد خداوند: شاگرد گرانقدر او «سید نعمت اللّه جزائرى» در مورد استاد خود گفته است:علامه هیچگاه از یاد خدا غافل نبود و تمام اعمالش را با قصد قربت انجام مى‏داد.

2 - زیارت: علامه به «زیارت» ائمه هدى علیهم السّلام اهمیت فراوان مى‏داد و با وجود مشكلات آن زمان و امكانات بسیار ابتدایى براى مسافرت، چندین بار به زیارت ائمه عراق، بقیع و مشهد مقدس نائل شد و هر بار مدتى طولانى در جوار آن بزرگواران سكنى گزید.

او چند بار نیز به حج خانه خدا مشرف شد.

3 - توسل: توجه خاص به توسل به معصومین علیهم السّلام باعث گردید علامه مجلسى پیرامون ادعیه و زیارات مطالب فراوانى در بحار الانوار بیاورد و بجز آن، چند كتاب مستقل نیز در موضوع ادعیه و زیارت تألیف نماید از جمله: «زاد المعاد» كه مرجعى مهم در كتب ادعیه متأخر است و«تحفة الزائر» و ترجمه‏هایى از زیارت جامعه كبیره و دعاى سمات و...

4 - زهد و پارسایى: یك ویژگى بسیار مهم در زندگى این بزرگ مرد، زهد و پارسایى و ساده زیستى اوست. علامه در عهد صفوى مى‏زیست و شیخ الاسلام حكومت صفوى بود و در یك كلام، تمام امكانات دولت در اختیار او بود، اما با همه اینها زندگى شخصى علامه در نهایت زهد و سادگى سپرى مى‏شد.

5 - تواضع: تواضع علامه مجلسى از دیگر خصائص اوست. علامه هیچگاه به مقام اجتماعى و بالا و پایین بودن موقعیت یا سنّ افراد نگاه نمى‏كرد.او از سید على خان مدنى، شارح گرانقدر صحیفه سجادیه مطالب فراوانى در بحار آورده است و مى‏دانیم كه سید على خان 15 سال كوچكتر از علامه بوده و از حیث مقام و منزلت اجتماعى هم به او نمى‏رسید.خلاصه اینكه جمع شدن همه این خصائص روحى و كمالات معنوى با علم و دانش گسترده علامه، از او شخصیتى ممتاز ساخته بود كه در تاریخ مثل و مانندى براى او دشوار پیدا مى‏شود.اوضاع سیاسى‏ :

علماى بزرگوار شیعه در طول تاریخ با وجود فشارها و محرومیت‏ها و اختناقهاى فراوان زحمات ارزنده‏اى كشیده و آثارى گرانبها به یادگار نهاده‏اند. آنان با خون دل خوردن‏ها و زحمات طاقت فرسا نهال تشیع را آبیارى نمودند و این میراث عظیم پیامبر صلى الله علیه و آله را به ما رساندند.در این بین هر گاه اوضاع نسبتا مساعدى فراهم مى‏شد و فشارها بر علیه شیعیان كم مى‏شد شاهد شكوفایى بى‏نظیر فقها و علما و فیلسوفان شیعه هستیم.از جمله این موقعیتها عصر شیخ مفید و شیخ طوسى را در حكومت آل بویه مى‏توان برشمرد. همچنین دوره صفویه و زمان علامه مجلسى شاهدى صادق بر این گفتار است.علامه مجلسى با عنایت به انتساب شاهان صفویه به تشیع و اینكه آنان خود را منسوب به ائمه اطهار علیهم السّلام مى‏دانستند بیشترین استفاده را در جنبه‏هاى مختلف نمود. تألیف بزرگترین دائرة المعارف حدیث شیعه در غیر چنین زمانى و با عدم امكانات اقتصادى بسیار دشوار مى‏نمود.سال شمار :

علامه مجلسى در زمان شاه عباس اول كه مردى با سیاست و با كفایت و در عین حال، مردى سنگدل و بى‏رحم بود متولد شد. زمانیكه شاه صفى پس از او به حكومت رسید، عراق از قلمرو حكومت ایران جدا شد. پس از شاه صفى، شاه عباس دوم كه 9 سال داشت به حكومت رسید و در مجلس تاجگذارى او بود كه علامه از او خواست شراب خوارى و فروش آن و برخى اعمال منكر دیگر ممنوع شود. او هم به توصیه‏هاى علامه عمل كرد، اما رفته رفته، او نیز چون دیگر شاهان آلوده شراب و... شد.منزلت اجتماعى‏ :

علامه مجلسى در میان مردم از نفوذ بى‏سابقه‏اى برخوردار بود. او با علم سرشار و نفوذ معنوى و بیان سحر انگیز خود مردم را از میخانه و قهوه‏خانه‏ها به مساجد كشاند و در عهد او مساجد از رونق خاصى برخوردار بودند. خصوصا در ماه مبارك رمضان و شبهاى قدر جمعیت بى‏سابقه‏اى به مساجد روى مى‏آوردند. علامه در سلاطین صفوى هم نفوذ بالایى داشت. او كه سیاستمدارى مقتدر بود، با تدبیر خویش در زمان سلاطین بى‏كفایت صفوى كشور را از حمله و تجاوز دشمنان حفظ نمود. دقیقا پس از وفات علامه مجلسى بود كه كشور دچار هرج و مرج شد و افغانها به ایران حمله كردند و حكومت صفویه را سرنگون نمودند. او با استفاده از اقتدار اجتماعى و سیاسى خویش بسیارى از نسخه‏هاى كمیاب كتب قدما را استنساخ كرد و میراث عظیمى از تشیع را از نابودى نجات داد.مسلك علمى‏ :

علامه مجلسى روشى معتدل ما بین اصولى و اخبارى داشت. او در عین اینكه محدثى بزرگ بود به علوم عقلى هم توجهى خاص داشت. او از جمله بزرگانى است كه علوم عقلى همچون فلسفه را خوانده و از اساتید این علوم محسوب مى‏گشت و در عین حال همه چیز را در منبع و سرچشمه وحى یافت و تمام همت خویش را به نشر روایات معصومین علیهم السّلام اختصاص داد. تنها حساسیت علامه به انحرافات در دین بود. او كه در زمان خویش شیوع صوفیگرى را مى‏دید دست به مبارزه‏اى قاطعانه با تصوف زد و در این مسیر با استعانت از اهل بیت علیهم السّلام به پیروزى چشمگیرى نائل شد.لقب «علامه» :

علامه، محمد باقر مجلسى این لقب پر افتخار را از بزرگانى همچون وحید بهبهانى، علامه بحر العلوم و شیخ اعظم انصارى اخذ كرده است. این بزرگان كه هریك دریایى متلاطم از علوم و معارف اسلامى هستند با دیدن مقام و منزلت علامه مجلسى این لقب را در مورد او به كار بردند و به حق او علامه عصر خویش بود.


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی